Blizna to ślad po interwencji chirurgicznej lub innym uszkodzeniu skóry. Jest to rodzaj tkanki, który często powoduje ograniczenia przesuwania się tkanek miękkich, a to wpływa na ból i występowanie dysfunkcji prowadzących do dysfunkcji układu ruchu. Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienia ograniczeń powięziowych. Dokładniej chodzi o ślizg w tkankach podskórnych, który wymagany jest aby ciało funkcjonowało prawidłowo. Jeżeli blizna skleja te warstwy możemy odczuwać dolegliwości, np. Bóle kręgosłupa i stawów, przykurcze mięśni, powięzi lub nawracające kontuzje.
MANUALNA TERAPIA BLIZNY
Najważniejszą rzeczą o jaką powinniśmy zadbać jest to, aby blizna goiła się prawidłowo i bez powikłań. Najważniejsza jest wczesna mobilizacja tkanek, tzn. Poruszanie tkanek otaczających ranę w celu zapobieganiu sklejaniu się i przerastaniu. Po okresie wygojenia rany można zacząć terapię bezpośrednio na niej zaczynając od delikatnego modelowania jej.
W przypadku blizn starszych wykonuje się liczne terapie zmiękczające zgrubiałą, przerośniętą tkankę takie jak ultradźwięki, laseroterapia, a także masaż mobilizacyjny tkanek, przekrwienny, rozciągający oraz przesuwanie blizny tak, aby poruszała się po ciele, jak reszta skóry. Ważne jest zlikwidowanie zrostów trzymających bliznę w jednym miejscu. Szczególnie ważne jest to w przypadku głębokich blizn pooperacyjnych.
TERAPIA BLIZNY STOSOWANA JEST W PRZYPADKACH
-blizny po cesarskim cięciu (CC)
-blizny pooperacyjnej każdego rodzaju,
-blizny po oparzeniach, odmrożeniach, otarciach,
-redukcji blizn w celach estetycznych,
Dodatkowo dobre rezultaty w kształtowaniu i modelowaniu tkanek blizny ma kinesiology taping – jest uzupełnieniem mobilizacji wykonywanej przez terapeutę, ponieważ może rozluźniać i modelować tkanki 24 godziny na dobę.